2-2 με την ΑΕΚ στη Ριζούπολη ο ΝΠΣ Βόλος

0
17
2 2 με την ΑΕΚ στη Ριζούπολη ο ΝΠΣ Βόλος

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΝΠΣ Βόλος προηγήθηκε με 1-2 απέναντι στην ΑΕΚ, ωστόσο τελικά δεν άντεξε μέχρι τέλους και αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας χάρτη στο τελικό 2-2.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά ξεκίνησε για την ΑΕΚ, καθώς σκόραρε και πάλι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Ο Τάνκοβιτς βρήκε δίχτυα με αυτόν τον τρόπο κόντρα στον ΝΠΣ Βόλος, δίνοντας μόλις στο 3ο λεπτό το προβάδισμα στην ομάδα του Μάσιμο Καρέρα.  Ωστόσο στο 15ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση, όταν ο Φεράρι έγινε κάτοχος της μπάλας, μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Τσιγκρίνσκι, και με ωραίο σουτ νίκησε τον Τσιντώτα, κάνοντας το 1-1.

Μάλιστα στο 34ο λεπτό ο NΠΣ Βόλος πήρε το προβάδισμα, καθώς ο Ουάρντα έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, μετά τη σέντρα του Μπαρτόλο από τα αριστερά, κάνοντας το 1-2 για το σύνολο του Άνχελ Λόπεθ! Από την άλλη, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία, όταν ο Σιμάνσκι βρέθηκε σε ιδανική θέση, όμως ο Φεράρι με τρομερό τάκλιν έσωσε την εστία του ΝΠΣ Βόλος.

Ο ΝΠΣ Βόλος θέλησε να ξεκινήσει δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, και στο 55’ ο  Μπαρτόλο σκόραρε, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε καθώς ο ποδοσφαιριστής του ΝΠΣ Βόλος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ όταν έγινε η πάσα προς αυτόν. Έτσι, η ΑΕΚ δεν έχασε την ευκαιρία και στο 70’ ισοφάρισε σε 2-2. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων οι οποίοι δεν μπορούσαν με κανένα τρόπο να διώξουν την μπάλα, ο Ανσαριφάρντ με πλασέ από κοντά σκόραρε για τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ στη συνέχεια έμεινε με 10 παίκτες στο 74’ καθώς ο Παουλίνιο αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, αφού στο 85’ ο Κολόμπο είδε την κόκκινη. Προσωρινά όμως, αφού η ΑΕΚ έμεινε με εννέα παίκτες, καθώς στο 88΄αποβλήθηκε και ο Σάκχοφ από πλευράς γηπεδούχων, καθώς χτύπησε τον Ουάρντα στο κεφάλι.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΝΠΣ πήγε να κλέψει τη νίκη, με τον Τσιντώτα να λέει «όχι» στον Μπαρτόλο που βγήκε απέναντί του, με το 2-2 να μένει μέχρι τέλους.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (67’ Αλμπάνης), Τσιγκρίνσκι, Μιτάι (82’ Λόπες), Σιμόες, Σιμάνσκι (46’ Σάκχοφ), Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (58’ Ανσαριφάρντ), Ολιβέιρα

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Σάντσες, Κολόμπο, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος, Ουάρντα, Μπαρτόλο, Περέα (67’ Μαρτίνες), Δουβίκας (86’ Μήτογλου).