Εχασε εύκολα από τον ΝΕΟ Ληξουρίου η Νίκη

0
1
Ο Βερτζάγιας περνά την μπάλα στον Τάσσο στο σημερινό ματς

Τρίτη ήττα για τους κυανόλευκους με 59-74 στη Νέα Ιωνία

Την 3η της ήττα σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της National League 1 γνώρισε η Νίκη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας από τον ΝΕΟ Ληξουρίου με 59-74.

Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Ληξουρίου τα έβαζαν όλα και ειδικά έξω από τα 6.75, μετατρέποντας το +11 του ημιχρόνου σε +29, με τη Νίκη αυτό το διάστημα να πελαγοδρομεί σε άμυνα και επίθεση.

Το μοναδικό παρήγορο είναι ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα σχήμα που αποτελούνταν από τους Οικονομίδη, Μισαηλίδη, Σούκερα, Αμπάρη και Ιντό η Νίκη έριξε στο μισό τη διαφορά και μετέτρεψε τη συντριβή σε μία αξιοπρεπή ήττα.

Το πρώτο μέρος

Η Νίκη βρέθηκε να χάνει με 11-20 στο 8.30’, αλλά με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κωστούλα με τρίποντο και δύσκολο δίποντο, στο οποίο του έγινε και φάουλ που δεν δόθηκε, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 16-20.

Ο ΝΕΟ Ληξουρίου στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου ξαναξέφυγε με 16-24, ο Τάσσος στα 7.30’ μείωσε σε 18-24 και ακόμη περισσότερο σε 20-24 ο Ιντό στα 6.57’ στον αιφνιδιασμό.

Νέο 0-4 για τους φιλοξενούμενους όμως έφερε το σκορ στο 20-28, ενώ στο +9 πήγε η διαφορά στο 16’ με τρίποντο του Τσούκα (22-31) μετά τις βολές του Τάσσου.

Η πρώτη διψήφια διαφορά

Για πρώτη φορά το Ληξούρι απέκτησε διψήφια διαφορά (+11) στο 2.24’ με καλάθι του Μαρούλη μετά από επιθετικό ριμπάουντ (22-33) και τη διεύρυνε μάλιστα λίγο αργότερα μετά τη μία στις δύο βολές του Κουτίνα στο +15 (23-38) με τρίποντο του Μπακέα και φόλοου του Τσούκα, για να διαμορφώσει το 27-38 του πρώτου εικοσαλέπτου ο Ιντό με γκολ-φάουλ σε νεκρό χρόνο, παίρνοντας το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράροντας μετά από δύο άστοχες βολές του Κωστούλα στα επτά δέκατα.

Το δεύτερο μέρος

Με το σκορ στο 31-43 με καλάθι του Ιντό, στα 6.37’ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου, οι διαιτητές χρέωσαν πολύ αυστηρό φάουλ στον Κωστούλα στη διεκδίκηση αμυντικού ριμπάουντ και αμέσως μετά έδωσαν και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον παίκτη της Νίκης, με συνέπεια να συμπληρώσει πέντε φάουλ και να καθίσει στον πάγκο για το υπόλοιπο του αγώνα.

Ακολούθησε το 31-46 με τρίποντο του Μανάκα, ενώ το Ληξούρι πήγε πρώτη φορά στο +17 με τον Μπακέα στα 5.25’ (31-48).

Πρώτη φορά στο +21

Στα 4.34’ έγινε και το 31-50, με τη Νίκη να χάνει την επαφή με το σκορ, κάτι που αποδείχθηκε και στο 3.58’, όταν με τρίποντο του Μακαριάδη το προβάδισμα της ομάδας της Κεφαλονιάς ξεπέρασε τους είκοσι πόντους (32-53).

Το ταμπλό στο 30’ έγραφε 36-65 (+29) με τους φιλοξενούμενους να «βομβαρδίζουν» με τρίποντα των Λαμπρόπουλου και Ματσούκη, ενώ το σκορ της περιόδου διαμόρφωσε στα 43’’ κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ο Μανάκας με κάρφωμα.

Τα πάντα είχαν και το μόνο που ενδιέφερε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τη Νίκη να μειώνει ως τους 21 πέντε λεπτά πριν τη λήξη (48-69) με σερί 10-0, ενώ με 1/2 βολές του Μισαηλίδη στο 1.45’ η διαφορά έπεσε κάτω από τους είκοσι (55-74). Οι γηπεδούχοι μάλιστα συνέχισαν την προσπάθειά τους και το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 59-74.

Δεκάλεπτα: 16-20, 27-38, 36-65, 59-74